12
gru

W piątek 8 grudnia  w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach odbyła się VIII (XVII na świecie) edycja Maratonu Pisania Listów. Jest to akcja pod patronatem Amnesty International. 

Pisząc listy, przyłączyliśmy się do tej akcji i pokazaliśmy, że nie zależy nam tylko na sobie samym, ale losy innych ludzi nie są nam obojętne - podkreslali uczestnicy.  

Im więcej listów się napisze, tym większej liczbie osób uda się pomóc. Zależy nam na tym, żeby ludzie na świecie byli szanowani, mogli żyć w spokoju i żeby ich prawa były przestrzegane. My żyjemy w miejscu bardzo bezpiecznym i dobrym w Europie, natomiast są miejsca na świecie, gdzie nie jest tak dobrze jak u nas, a chcemy, żeby wszędzie prawa człowieka były respektowane i dlatego włączamy się w tę akcję. Pragniemy także pokazać młodzieży, że warto angażować się w tego typu przedsięwzięcia - zgodnie przyznają koordynatorki Maratonu Pisania Listów w Kromerze Alicja Honek, Monika Sopala i Joanna Łopata.

Maraton Pisania Listów stał się największą globalną akcją dla osób, których prawa są łamane. Pierwszy raz akcja została zorganizowana w Polsce w 2001 roku – to polska grupa Amnesty International była jej pomysłodawcą, a Maraton stał się później przedsięwzięciem międzynarodowym. W tym roku w Polsce odbyła się XVII edycja Maratonu Pisania Listów, a w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kromera w Gorlicach przeprowadzono jego VIII edycję. Oprócz regularnych maratonów Amnesty wzywa czasem do takiej pilnej akcji i jest wtedy jedna konkretna osoba, w sprawie której trzeba napisać. Kilka lat temu mieliśmy projekt Comenius i właśnie wtedy znaleziono akcję, w której pisano listy w obronie działacza rosyjskiego. W ten sposób zaczęliśmy, a potem dowiedzieliśmy się o corocznej akcji jaką jest Maraton Pisania Listów. Dołączyliśmy do tego przedsięwzięcia i na początku był to maraton wewnętrzny, czyli tylko dla uczniów naszej szkoły, a od kilku lat jest on otwarty dla wszystkich chętnych – zdradzają panie Alicja Honek i Joanna Łopata.

Przystąpienie szkoły do tej akcji ma walory wychowawcze, ponieważ kształtuje wrażliwość młodzieży na wartości związane z prawami naturalnymi człowieka takimi jak prawo do wolności myśli, swobody wypowiedzi i sumienia, ale także do wolności rozumianej w sensie fizycznym. Każde zagrożenie tej wolności jest nieodłącznie związane z formami represji. Akcje organizowane przez Amnesty International są właśnie ukierunkowane na zniesienie represji wobec osób, które poprzez swoją działalność o charakterze wolnościowym weszły w konflikt z istniejącymi systemami prawnymi w danych państwach. Dzięki takiej akcji kształtuje się także pewna wrażliwość na drugiego człowieka, na jego sytuację. W to przedsięwzięcie zaangażowana jest młodzież, która być może nie do końca zdaje sobie sprawę, czym jest wolność czy prawa człowieka, ponieważ bardzo często można zrozumieć to wtedy, gdy te prawa i wolności zostałyby naruszone w odniesieniu do ich samych. Gdy mówi się o osobach, które tej wolności nie mają, uczniowie mogą zrozumieć znaczenie własnej wolności – mówi Jan Drożdż, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach.

Kromer już od dłuższego czasu przygotowywał się do Maratonu Pisania Listów. Wysłanie tak dużej liczby listów sporo kosztuje, dlatego zorganizowano zbiórkę makulatury oraz sprzedaż ciast. W czasie trwania akcji można było dorzucić się do znaczków wrzucając dobrowolną kwotę do specjalnej puszki. Jak co roku w Kromerze zostały porozwieszane plakaty informujące o Maratonie i bohaterach. Z 2 piętra opuszczona została siatka zawierająca plakaty, informacje o prawach człowieka oraz napisy i obrazki związane tematycznie z tym przedsięwzięciem. Z kolei w bibliotece nie mogło zabraknąć siatki prezentującej sylwetki bohaterów.

Maraton Pisania Listów w Kromerze jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą wspomóc tę akcję poprzez napisanie apelu do władz kraju, z którego pochodzi bohater, aby zaczęto respektować jego prawa. Tego dnia nie tylko społeczność I LO licznie zgromadziła się w bibliotece i Sali Tradycji. Razem z nimi do pomagania ludziom z całego świata przyłączyli się także ludzie z zewnątrz m.in uczniowie ze szkół z terenu powiatu gorlickiego, a wśród nich uczniowie bieckich szkół. Bardzo cieszy mnie zaangażowanie młodzieży w tę akcje, ponieważ wartości takie jak wolność myśli, słowa czy sumienia mają szanse na popularyzacje wśród licznej grupy naszych uczniów, ale nie tylko ich, bo w tym przedsięwzięciu biorą udział także osoby z zewnątrz m.in. uczniowie ze szkół z terenu powiatu gorlickiego – mówi Jan Drożdż.

Było widać, że duża liczba osób zainteresowała się tym dobroczynnym przedsięwzięciem. Oprócz napisania listu można było się dowiedzieć się czegoś z prelekcji, podczas której przedstawiono główne cele Amnesty International, prawa człowieka, a także tegorocznych bohaterów. Akcja podoba się zarówno nam jak i uczniom i dlatego chcemy ją robić. Frekwencja jest bardzo dobra, a my piszmy listy, ale nie po to, żeby bić rekordy, chociaż co roku listów jest coraz więcej, ale żeby pomagać innym. Wydaje mi się, że nasi uczniowie wiedza, że taka akcja jest przeprowadzana co roku i nawet nie trzeba im dużo tłumaczyć. Sami są chętni i to nie tylko na lekcjach, bo przychodzą również po skończonych zajęciach – podkreśla Alicja Honek.

Każdy z nas ma jakiś powód, dla którego przyszedł wspomóc akcję w naszej szkole i ja w swojej dziennikarskiej ciekawości postanowiłam się wypytać zarówno uczniów Kromera jak i gości, dlaczego zdecydowali się dołączyć do tej akcji.

A co o samej akcji mówią jej uczestnicy?

Dlaczego mielibyśmy nie brać udziału w tej akcji, skoro jest taka możliwość? Maraton Pisania Listów jest jedyną formą sprzeciwu wobec niesprawiedliwości współczesnego świata, z której uczniowie „Kromera” oraz mieszkańcy powiatu gorlickiego mogą bez przeszkód skorzystać, ratując przy tym kilka istnień ludzkich. Osobiście, nie znam drugiej tak prostej akcji, która przynosi tak wiele korzyści. Jeden list, jeden człowiek może zmienić życie setek tysięcy innych osób – mówi Jakub Zajdel, który był zaangażowany w organizację Maratonu Pisania Listów.

Według mnie, naprawdę warto jest brać udział w Maratonie Pisania Listów, ponieważ możemy pomóc wielu ludziom z przeróżnych zakątków świata. Ich prawa bardzo często są łamane i powinniśmy mieć na uwadze, że kiedyś my sami możemy się znaleźć w takiej sytuacji i być tak samo niesprawiedliwie potraktowani i będziemy tak jak oni potrzebować pomocy od innych. Uważam, że każdy jest w stanie udzielić się w Maratonie, bo jest to tylko napisanie jednego czy kilku listów, a dla tej pokrzywdzonej osoby oznacza to bardzo wiele, może to znacznie zmienić jej sytuację, a nawet jeśli nie, to jest to na pewno dla niej bardzo dużym wsparciem – mówi Rita Słota, która była zaangażowana w organizację Maratonu Pisania Listów.

Wzięłam udział w Maratonie Pisania Listów, ponieważ chciałam pomóc tym, w przypadku których władze nie respektują praw człowieka. Historie bohaterów, które zostały mi przybliżone, wywarły na mnie wielką potrzebę pomocy tym ludziom. Może i jeden list nie zdziała wiele, lecz gdy zbierze się kilkaset czy więcej, to mogą zdziałać cuda. Głęboko w to wierzę i mam nadzieję, że uda się odmienić los osób, w sprawie których pisałam – mówi Justyna

Zdecydowałam się wziąć udział w Maratonie Pisania Listów, ponieważ w ten sposób mogę pomóc potrzebującym. Uważam, że cel tego wydarzenia jest wart poświęcenia tych kilkudziesięciu minut na napisanie paru listów, które mogą odmienić czyjeś życie. Cieszę się, że mogłam wziąć w tym udział i w jakimś stopniu przyczynić się do zmiany życia jakiejś osoby na lepsze – mówi Ola

8 grudnia wspólnie napisano 611 listów. Tym samym ustanowiliśmy nowy rekord w kromerowskim Maratonie Pisania Listów. Należy podziękować wszystkim, którzy wsparli akcję, bo dzięki tym kilku minutom poświęconym napisaniu listu, można uratować ludzkie życie, a ono jest najcenniejsze.

 

 

 

 

 

 

 

Paulina Jodłoś
2017© naszbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.